Kinesiotaping to metoda stworzona przez japońskiego lekarza Kenzo Kase. Polega ona aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób, elastycznego plastra. Wykonany jest wysokiej jakości bawełny z warstwą hipoalergicznego kleju pod spodem. Właściwości plastra takie jak grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość zbliżone są do parametrów ludzkiej skóry. Materiał, z którego są wykonane jest elastyczny, wodoodporny i przepuszczalny dla powietrza.
Aplikacje kinesiotapingu są powszechnie stosowane w medycynie sportowej w przypadku kontuzji, przeciążeń, a także w ortopedii, neurologii, onkologii i rehabilitacji pediatrycznej.
Celem terapii jest wykorzystanie naturalnych procesów samoleczenia organizmu wspomagając je, zgodnie
z zasadami kinezjologii. Plaster w sposób bezpośredni oddziałuje na receptory bólu i czucia głębokiego w skórze, na układ limfatyczny, mięśnie i stawy. W zależności od okolicy zabiegowej stosuje się aplikacje o różnych kształtach. Istnieje kilka technik naklejania plastra, które są uzależnione od celu terapii.
Właściwości elastyczne plastra utrzymują się w zależności od producenta od 5 do 7 dni. Dzięki pozostawieniu na skórze, procesy terapeutyczne trwają 24 godziny na dobę.
Przygotowana do zabiegu skóra powinna być sucha, czysta i nie natłuszczona. Przy dużym owłosieniu, miejsce oklejania musi być gładkie.
DZIAŁANIE
Zespoły bólowe oraz przeciążeniowe mięśni i stawów
Zespoły bólowe i przeciążeniowe kręgosłupa
Stany po urazach i zabiegach operacyjnych
Wspomaganie mięśni podczas aktywności fizycznej
Zapalenia mięśni, ścięgien, więzadeł
Obrzęki limfatyczne
Krwiaki
Blizny
Wady postawy
PRZECIWWSKAZANIA
Redukuje dolegliwości bólowe
Poprawia funkcję mięśni i reguluje napięcie powięzi
Usuwa zastoje i obrzęki limfatyczne
Poprawia propriocepcję
Likwiduje obrzęki
Stabilizuje stawy
WSKAZANIA
Rany i uszkodzenia skóry w miejscu aplikacji
Wypukłe brodawki w miejscu aplikacji
Uczulenie na klej zawarty w plastrze
Świeże blizny