top of page

Twórcą metody jest Joseph Pilates, jego ćwiczenia już na początku XX wieku pomogły wielu osobom w rehabilitacji,

a także tancerzom w zachowaniu doskonałej sprawności fizycznej i w szybkim powrocie do treningów po kontuzjach. System ćwiczeń Josepha Pilatesa podbił Stany Zjednoczone, a po jego śmierci metoda stała się powszechna także w innych krajach, dzięki wykształconym przez niego instruktorom.

Pilates rozwija świadomość ciała, uczy poprawnego ułożenia kręgosłupa, obręczy biodrowej (miednicy) i obręczy barkowej (łopatek). Podczas wykonywania ćwiczeń zaangażowane są wszystkie mięśnie: oddechowe, głębokie (stabilizujące) oraz mięśnie globalne (odpowiedzialne za ruch). W ten sposób ćwiczenia prowadzą do utrzymania równowagi mięśniowej w całym ciele, a także pracy nad stabilizacją, wzmocnieniem, wytrzymałością i elastycznością, chroniąc przed urazami i kontuzjami.

 

 

 

 

Pilates jest metodą w stylu mind&body, ponieważ angażuje umysł do kontroli każdego ćwiczenia. Wszystkie ruchy wykonywane są w sposób precyzyjny i płynny, z tą samą prędkością w danej serii. Ćwiczenia prowadzone są

w korelacji z oddechem. Bardzo ważna jest koncentracja na danej czynności ruchowej i skupienie na swoim ciele. Każdy ruch rozpoczyna się od środka ciała (core) czyli mięśni brzucha i mięśni przykręgosłupowych, które stanowią centralny punkt naszego aparatu ruchu. Następnie jest on rozwijany i przenoszony na zewnątrz.

Ćwiczenia są ułożone w odpowiedniej kolejności, a ich precyzyjne wykonanie, sprawia, że rzeźbimy mięśnie, przy jednoczesnym rozciąganiu ciała, a przez cały czas towarzyszy temu praca mięśni brzucha. Regularny trening sprawia, że kręgosłup staje się gibki i silny, a mięśnie smukłe i sprężyste, co dostarcza energię i daje zdrowy wygląd.

Dla kogo jest Pilates?

Pilates jest uznawany przez fizjoterapeutów za jedną z najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej. Podczas zajęć wykluczone są podskoki i gwałtowne ruchy, dzięki czemu ćwiczenia są bezpieczne dla osób z nadwagą oraz mających problemy ze stawami i kręgosłupem. Ponadto ćwiczenia mogą być odpowiednio modyfikowane w zależności od potrzeb i możliwości osób ćwiczących. Niezależnie od tego czy masz 20 czy 60 lat, jesteś kobietą czy mężczyzną, prowadzisz aktywny czy siedzący tryb życia - Pilates jest dla Ciebie.

"Teraz już wiem - nie mogę się mylić.

Cały kraj, cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia. Wtedy ludzie będą szczęśliwsi".

Joseph Pilates

                           Korzyści metody Pilates:

FILARY

 PILATESU

dośrodkowanie

oddech

koncentracja

kontrola

precyzja

płynność

wysmukla sylwetkę

poprawia elastyczność

wzmacnia "centrum" ciała - mięśnie brzucha i pleców

uczy prawidłowego oddechu

zwiększa stabilność kręgosłupa i niweluje jego bóle

poprawia koordynację ruchową

kształtuje nawyk utrzymywania prawidłowej postawy

zwiększa świadomość ciała

zmniejsza napięcie ramion, karku i górnej części pleców

poprawia samopoczucie, relaksuje

bottom of page